Who Needs Monsanto?

Who Needs Monsanto?

Poľnohospodárstvo je vraj s nami asi 12.000 rokov. A približne 99,6% tohto času (11.950 rokov) sa jednalo výlučne o prirodzené poľnohospodárstvo. Dobre sa pamätám ako - keď sme za toho zlého zlého socializmu chodili na hokejové zápasy po celom strednom slovensku - nás v určitých ročných obdobiach v našom zájazdovom autobuse atakoval príšerný smrad maštaľného hnoja, ktorý sa
v tých zlých časoch z tých maštalí rozvážal na naše polia. Nie ako dnes - keď tzv. poľnohospodári do svojich mechanizmov pekne nalejú anorganickú chémiu, ktorú následne rozprašujú na našu zem. Zrazu nikde nič nesmrdí. Lenže. 

Naša zem je takto každým rokom sterilnejšia a sterilnejšia. Chudobnejšia a chudobnejšia. A tak, aby na budúci rok mali tú istú úrodu ako dnes, musia tej chémie použiť viac. Alebo si od nadnárodnej korporácie, ktorá sa tým zaoberá a kráľovsky na tom zarába - kúpiť ich fantastické hnojivo "novej generácie", ktoré je ešte účinnejšie - čiže drahšie a jedovatejšie, než to predtým.
 
Dobre si pamätám, keď som bol - tesne po páde železnej opony - ako 12-13-ročný chalan v Rakúsku. V supermarkete. Bol som maximálne fascinovaný tým dokonalým vzhľadom ich ovocia a zeleniny. U nás sa všetky jablká spolu váľali v jednej bedničke - niektoré boli chrastavé, niektoré pobité, či nahnilé a tu - každé jedno vyzeralo absolútne dokonale, každé bolo uložené samostatne
a každé malo svoju samostatnú nálepku! Lenže.
 
Počul som akože vtip, že dnes už vám predavač tie dokonale vyzerajúce jablká nedá do sáčku, lebo toto sú už jablká , ktoré ujovia inžinieri chemici šľachtitelia už tak vymakali, že ten sáčok už je v nich. Len nie je to až tak vtip, ale tvrdá realita - pred pár rokmi som si z nejakého dôvodu v obchode kúpil takéto jablko-supermodel, ale z nejakého dôvodu som ho nezjedol. Ani následný deň, ani ten ďalší a ďalší. Bolo položené v mise na ovocie. Asi o mesiac neskôr bol jeho vzhľad absolútne rovnaký, ako keď som ho kúpil.
A tak som sa rozhodol, že tento sajrajt ja teda jesť nebudem. A vyhodil som ho na kompost. Lenže. Ani na tom komposte sa to jablko nijak nemenilo. Celé týždne! Žiadny živý organizmus sa ho evidentne ani nedotkol. Absolútna sterilita. Dokonalé jablko. Hodil som ho do koša - odvezte to prosím na skládku nebezpečného odpadu - taký sajrajt nechcem mať ani v komposte.
 
Ako katastrofálne sa nadnárodné koncery "podnikajúce v poľnohospodárstve" správajú k nám a našej zemi dobre vieme. Napriek tomu ich stále podporujeme tým, že kupujeme ich jedovaté výrobky, ktoré dokonca aj konzumujeme. Tým zas samozrejme podporujeme ich kamarátov z farmaceutického priemyslu. Aj keď dnes už je to vlastne jedno - Bayer predsa kúpil Monsanto.
V jednote je sila. Preto dnes posielam krátky film, kde je vidno, že sa to dá robiť aj inak. Že koncerny a ich chémiu nepotrebujeme, že aj na škodcov má príroda svoj recept a že je to predsa tak krásne - podporovať život a nie smrť.
Poznámka k angličtine: Veľmi jednoduchá. Navyše je to kratučké a v obraze je skutočný prepis (nie tie auto-genrované titulky) - takže tomuto by mal porozumieť každý. Mimochodom pest znamená niečo ako "škodca". A z toho potom vychádza názov tej chémie - pesticides - pesticídy, ktorú - ako je vidno vo videu - pre svoje prežitie potrebujú len tie koncerny. 
 

S pozdravom
 
Branislav Boba a Magnificent Dragonflies