Who is the Legitimate British Monarch?

Who is the Legitimate British Monarch?

Ak by ste si chceli zmeniť priezvisko, museli by ste absolvovať predpísanú byrokratickú procedúru. To King George V. - starý tata Alžbety II., robiť nemusel - jemu stačilo prehlásiť, že od toho momentu sa proste volajú inak. Slovo monarchu je zákon. Ale to meno si zmeniť musel. Išlo o to, že príslušníci britskej kráľovskej rodiny boli Nemci. King George I. (1660–1727) sa narodil aj zomrel v Hanoveri, kde je aj pochovaný. Jeho syn George II. (1683-1760) sa tiež narodil a vyrastal v Nemecku v nemeckej rodine. Ani jeho rodnou rečou nebola angličtina. Z tejto línie pochádzala Queen Victoria (1819–1901). Ktorá sa v roku 1840 vydala za svojho bratranca Alberta. Ktorý bol tiež čistokrvný Nemec - narodil sa nemeckým rodičom v Nemecku, kde aj vyrastal. A keďže bol
z nemeckého kráľovského rodu, ktorý si hovoril Sachsen-Coburg und Gotha, takto sa odvtedy britskí monarchovia oficiálne nazývali. Len si to mierne poangličtili na: Saxe-Coburg and Gotha

Lenže potom prišla tá poľutovaniahodná roztržka medzi vnúčatami kráľovny Viktórie, ktorej dnes väčšinou hovoríme Prvá svetová vojna. Na jednej strane stál britský panovník George V. a ruský cár Nikolaj II. a proti nim ich bratranec Wilhelm II. V druhom roku vojny Nemci vyvinuli prvý ťažký bombardér v histórii. Ten dokázal niesť ťažké bomby a v marci 1917 ich začal zhadzovať na Londýn. Volal sa Gotha G.IV. A to zaujalo nielen novinárov. Navyše 15. marca 1917 bol  Nikolaj II. prinútený abdikovať. A tak britský kráľ George Frederick Ernest Albert of Saxe-Coburg and Gotha dostal strach, že by podobne mohol dopadnúť aj on a jeho rod. Preto ho premenoval na Windsor. A preto sa im od leta 1917 už nehovorí Saxe-Coburg and Gotha, ale Windsorovci.

Tento rod má mnoho vážnych problémov. Spomeňme aspoň príšerné správanie následníka trónu Princa Charlesa k svojej žene Princeznej Diane, rozvod a jej záhadná smrť. Dnes je Prince Charles reálnou hrozbou monarchie - ak nastúpi na trón, verejnosť, ktorá ho roky úprimne neznáša, monarchiu pravdepodobne konečne zavrhne. Jeho aktivity v rámci World Economic Forum sú zas reálnym pokusom o globálnu kvázi ekologickú diktatúru. Ja viem, znie to šialene. Ale až sem sme sa dostali. Tu je o tom video.

V ostatných rokoch sa však ukázalo, že s touto pozoruhodnou rodinkou je ešte jeden zásadný problém. Podľa najnovších historických poznatkov je totiž nástupníctvo celého rodu Alžbety II. nelegitímne. Celé stáročia bolo verejným tajomstvom, že biologickým otcom Edwarda IV. (1442–1483) nebol manžel jeho matky. O zhruba 200 rokov po Edwardovej smrti o tom dokonca píše aj William Shakespeare. Avšak celé tie stáročia sa tiež hovorilo, že to všetko boli iba klebety jeho neprajníkov. 

V ostatných rokoch sa však našiel spoľahlivý dokument, ktorý jasne potvrdil, že v čase, keď bol Edward počatý, zákonný manžel jeho matky - Richard Plantagenet of York, nebol celých päť týždňov doma. Poviete si, že tehotenstvo predsa môže trvať aj kratšie. Je však vysoko nepravdepodobné, že takáto skutočnosť by nebola zaznamenaná v rodinnej kronike, ako tomu v tých časoch bývalo. V kronikách sa však naopak nachádza fakt, že zatiaľ čo jeho mladší brat bol so všetkou slávou pokrstený v kráľovskej katedrále, Edward bol narýchlo pokrstený len vo vedľajšej kaplnke. Navyše sa vraj na svojho údajného otca vôbec nepodobal. 

A existujú aj ďalšie silné indície, všetky smerujúce k jasnému záveru: Nárok Edwarda IV. na britský trón nebol nikdy legitímny.
Z čoho samozrejme vyplýva, že ani nástupníctvo jeho potomkov a celého následného rodu nikdy nebolo legitímne. Nevšedná televízna osobnosť - Tony Robinson o tom natočil veľmi zaujímavý dokument s ešte zaujímavejším rozuzlením. Chcete vedieť, kto je legitímnym nástupcom britského trónu a čo by sa stalo, keby sa ho ujal? Celý dokument si môžete pozrieť tu. 

 

S pozdravom

Branislav Boba a Magnificent Dragonflies