Homegrown Revolution

Homegrown Revolution

Komunity lovcov zberačov existujú na viacerých miestach tohto sveta do dnešných dní. Títo ľudia žijú v naozajstnom súlade
s prírodou - v raji, do ktorého sa narodili a z ktorého sme my - ľudia tzv. vraj vyspelého sveta vyhnali samých seba. Vraj sú primitívni. Lenže oni neničia svoje prostredie, oni neničia túto planétu, oni neprodukujú nič, čo by škodilo tomu raju, v ktorom žijú. Oni nemusia platiť účty, dane, hŕby nezmyselných poplatkov. Denne pracujú niekoľko hodín a zbytok času väčšinou spievajú
a tancujú. Keď niečo potrebujú - idú do lesa - tam vždy doslova nájdu odpoveď na všetky svoje potreby. Oni nepotrebujú nezmysel zvaný peniaze. Oni nepotrebujú zarábať a prepočítavať. Oni svoje deti neposielajú do škôl učiť sa nezmysly, ktoré nikdy nebudú potrebovať. Oni netrpia závislosťami, depresiami, oni nepoznajú odlúčenie, stres, infarkt, rakovinu. 

Tak neviem kto je vlastne primitívny. Povedal by som, že skôr ten náš neinformovaný pohľad na naše dejiny. 3 000 000 rokov sme všetci žili ako lovci zberači. A potom, asi pred 12 000 rokmi sme dostali nápad manipulovať prírodu - začali sme rastliny pestovať. Vymysleli sme fúrik a odvtedy ho tlačíme. Lenže dnes už nemusíme - korporácie vlastniace tzv. vedecko-technický vraj pokrok nás toho zbavili - zaviedli nám tzv. poľnohospodársku výrobu. Z nášho pôvodného raja si urobili továreň. Azda nikde sa tento chorý výplod neodzrkadľuje lepšie ako v termíne "živočíšna výroba". Kde ľudskí roboti "vyrábajú" "mäsové výrobky". A následným krokom má byť podľa Billa Gates-a produkcia tzv. syntetického mäsa.

Ja však našťastie nie som jediný, kto vidí monštróznu absurditu tohto vývoja. V USA a v Británii dnes dokonca existuje celé hnutie ľudí, ktorí pochopili, že volením nových a nových reprezentantov každé štyri roky sa nič nevyrieši... Toto hnutie je neformálne - nemá predsedu ani predstavenstvo, pretože títo ľudia pochopili, že jediní na kom môžu pracovať sú oni sami. Novodobých lovcov zberačov každopádne nie je málo a ich počet každým rokom narastá. Svet politiky, korporácií, médií a financií sa nám zo všetkých síl snaží nahovoriť, že ich strašne potrebujeme, že bez nich... Moderní lovci zberači však pochopili, že nič z toho, čo nám tento svet nezmyslov ponúka, v skutočnosti nepotrebujeme. A naopak - že pre naše prežitie a šťastie nutne potrebujeme to, čo nám tento pažravý svet berie.  

Permaculture je staro-nový druh pestovania bez nezmyselného lopotenia. Žiadne oranie, rýľovanie, hnojenie, polievanie... Stačí zamulčovať a príroda to už zariadi. Presne ako v lese. A výsledky sú neuveriteľné. Môžem potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti. A krátky film, ktorý posielam ukazuje, že 4-členná rodina Darvaes-ovcov dokáže na smiešnych 400 m2 ročne vypestovať takmer 3000 kg ovocia a zeleniny. Taká je proste sila toho, keď konáme v súlade s prírodou a nie proti nej.

Food Forest, Edible Forest či Forested Garden ide ešte ďalej. Prirodzený les (čiže nie to, čo vysádzajú naši neinformovaní ujovia lesníci) je komplexný ekosystém, v ktorom každý mikro aj makro organizmus má svoju nezastupiteľnú funkciu - každý dopĺňa všetkých ostatných a prispieva k funkčnosti celku. A tu sa len k tomu pridá slovo "jedlý". Čiže človek vytvára kompletný ekosystém, ktorý po určitom čase funguje sám, či len s minimálnymi zásahmi, ale takmer všetky rastliny dávajú plody. Bez námahy. Tak, ako to má ten tradičný lovec zberač - príde, pozbiera, odchádza. No možno sa ešte pokochá - keď už žije v tom raji.

Urban Homestead je farma v meste. Ich počet stále rastie. Stále viac ľudí chápe, čo v skutočnosti potrebujeme a že chorý systém "výroby" a distribúcie potravín nám škodí. Ako hovorí Jules Dervaes: "Start with what you have and change the world!"

Off Grid living ide ešte ďalej. Ľudia stále vo väčších počtoch zisťujú, že nepotrebujú ani to, čo im nanucujú korporácie zaoberajúce sa premenou rôznych energií - uhlia a ropy na teplo a elektrinu a pod. Milióny ľudí v západnom svete sa zobudili a zistili, že dom si vedia postaviť aj sami. Že elektrinu si vedia vyrobiť aj sami.

Že dažďovú vodu si vedia zachytiť aj sami. Dokonca aj v púšti!

Že kúrenie, či klimatizáciu si vedia zabezpečiť aj sami. A lepšie a takmer zadarmo. Ale o tom už niekedy inokedy. 

Nakoniec však chcem ešte raz dať slovo Jules-ovi Dervaes-ovi, ktorý tak výstižne hovorí: "If you can grow food it's empowering. In fact I believe growing food is one of the most dangerous occupations on the face of this Earth. Because you're in danger of becoming free."

 

S pozdravom

Branislav Boba a Magnificent Dragonflies