(High Intensity) Interval Training

(High Intensity) Interval Training

Emil Zátopek zostáva jediným človekom, ktorý dokázal na jednej a tej istej olympiáde zvíťaziť v behu na 5.000, 10.000 a 42.195m. A veľmi pravdepodobne ním navždy zostane. Prečo je to tak? Prečo nie je možné Zátopkov výkon zopakovať? Lebo dnes je šport profesionalizovaný - ide v ňom o sponzorstvo, zmluvy a peniaze. Dochádza k stále väčšej špecializácii. Dnes ja takmer nemysliteľné už to, že by sa o Zátopkov hat trick vôbec niekto pokúsil. A v časoch Emila Zátopka zas nikto netrénoval tak, ako on. 

Sedliacky rozum nám hovorí, že na to, aby človek v dobrom čase odbehol 10km, potrebuje veľkú vytrvalosť. A mal by teda stredným tempom behať veľké vzdialenosti. Tak behal Zátopkov predchodca - legendárny fínsky bežec Paavo Nurmi porážal svojich súperov železným tempom - behal akoby podľa metronómu. Zátopek však veľmi skoro vo svojej kariére pochopil, že potrebuje byť nie vytrvalý, ale vytrvale rýchly. Že kľúčom je naprv sa stať rýchlym - až potom sa snažiť túto rýchlosť udržať aj na dlhšej trati. 

Začal teda s behmi na 200m. Po každej odbehnutej dvestovke šiel následných 100m poklusom a následne bežal ďalších 200m šprintom. Neskôr prešiel na šprinty s dĺžkou 400m a nasledovalo 100m poklusom. A keďže tých štyristo-metrových šprintov
v jednom tréningu odbehol desiatky - natrénoval rýchlosť aj vytrvalosť - presne to, čo potreboval a presne to, čo mu dalo rýchlosť potrebnú na to, aby v behu na 1.500, či 5.000m v cieľovej rovinke prešprintoval svojich súperov a zároveň mu to dalo vytrvalosť potrebnú na to, aby vyhral maratón. Bol to proste génius. A neuveriteľný dríč. Legenda hovorí, že sa dopracoval až k tomu, že jedného dňa dal tých štyristo-metrových šprintov v jednom tréningu až 100!!! A kto niekedy bežal 400m, ten dobre vie, že takých šprintov odbehnúť sto za sebou, je nemožné. Nad tým krútia hlavou aj profesionálni tréneri dnešných špičkových bežcov. Preto bol a navždy bude len jeden Zátopek. 

Vaším cieľom však asi nie je vyhrať tri zlaté na jednej olympiáde, či zabehnúť maratón pod 2h 30min. Pozrime sa teda na to, čo si zo Zátopkovho tréningu môže zobrať normálny smrteľník. Pre normálneho človeka je zaujímavým najmä fakt, že týmto spôsobom môže do desiatich minút natrénovať toľko, ako predtým za hodinu. Za oveľa kratší čas spáliť viac tuku a vybudovať viac svalstva, mať lepšiu kondíciu. Všetko je podrobne vysvetlené v tomto videu. Vybral som len jedno. Ale je ich mnoho.

Ak chcete vedieť viac, stačí ísť na YouTube a do vyhľadávania zadať výraz High Intensity Interval Training (či akronym HIIT) 
a z ponuky si vybrať, čo vás zaujíma. Druhov intervalového tréningu je viac, ale HIIT je podľa mňa ten najzaujímavejší.


S pozdravom

Branislav Boba a Magnificent Dragonflies