Goerge Carlin - The American Dream

Goerge Carlin - The American Dream

George Carlin nás síce opustil už v roku 2008, ale záznamy jeho vystúpení stále priťahujú pozornosť. Video, ktoré vám dnes posielam, nazbieralo na YouTube za ostatné štyri roky viac ako 15 miliónov pozretí. Svoju kariéru začal ako stand-up comedian, (dodnes je považovaný za asi najznámejšieho protagonistu tohto žánru) neskôr hral vo filmoch aj televízii a nakoniec sa stal geniálnym komentátorom spoločenského diania. Napísal šesť kníh, ktorých sa predali milióny. No hlavne - stal sa autorom textov, ktoré potom skvelým spôsobom prednášal. Ja ho môžem počúvať hodiny. Carlin je skutočným veľkým géniom slova - písaným aj hovoreným. Jeho angličtina je proste úžasná. Jeho vyjadrenia sú tak neuveriteľne trefné, inteligentné a vtipné. 

A potom je tu samozrejme ten obsah - z komika sa postupne stal filozofom. Tak ako dvorný šašo má privilégium hovoriť aj veci, za ktoré by iní boli o hlavu kratší, aj George Carlin dostal privilégium natočiť štrnásť HBO Specials, kde mohol bez cenzúry povedať, čo si myslel a považoval za dôležité. Vrcholom jeho kariéry je zrejme jeho predposledný HBO Special z roku 2005 s názvom Life is worth losing. Záznam tohto živého vystúpenia trvá 71 minút a strhujúci je najmä záver. Na tomto zázname možno vidieť posledných 11 minút. A z posledných tri a štvrť minúty som si dovolil zhotoviť prepis (od 7:45). Sú ľudia, ktorí tieto tri minúty považujú za najlepšie tri minúty televízneho času v histórii. A to, že sa jedná o skutočne živý materiál dokazujú aj komentáre pod videom - za štyri roky sa ich nazbieralo takmer 33 000. 

Vo videu sa dajú zapnúť aj titulky, ktoré sú pomerne presné, ale Carlin rozpráva dosť rýchlo a preto naozaj odporúčam najprv si prečítať ten prepis.

...there's a reason education sucks. And it's the same reason why it will never ever ever be fixed. It's never gonna get any better, don't look for it, be happy with what you've got. Because the owners of this country don't want that. I'm talking about the real owners now. The real owners - the big wealthy business interests that control things and make all the important decisions.

Forget the politicians! The politicians are put there to give you the idea that you have freedom of choice. You don't! You have no choice. You have owners. They own you! They own everything. They own all the important land, they own and control the corporations. They've long bought and paid for the senate, the congress, the state houses, the city halls, they've got judges in their back pockets and they own all the big media companies so they control just about all of the news and information you get to hear. They've got you by the balls! They spend billions of dollars every year lobbying. Lobbying to get what they want. Well, we know what they want - they want more for themselves and less for everybody else. 

But I'll tell you what they don't want. They don't want a population of citizens capable of critical thinking. They don't want well informed, well educated people, capable of critical thinking. They don't have an interest in that. That doesn't help them. That's against their interest. That's right. They don't want people who are smart enough to sit around the kitchen table to figure out how badly they're getting fucked by a system that threw them over board thirty fucking years ago. They don't want that. 

Do you know what they want? They want obedient workers. Obedient workers. People who are just smart enough to run the machines and do the paper work and just dumb enough to passively accept all these increasingly shittier jobs with the lower pay, the longer hours, the reduced benefits, the end of overtime and vanishing pension that disappears the minute you go to collect it. 

And now they're coming for your social security money. They want your fucking retirement money. They want it back! So they can give it to their criminal friends on Wall Street. And you know something? They'll get it. They'll get it all from you - sooner or later. 'Cos they own this fucking place. It's a big club. And you ain't in it. You and I are not in the big club. 

By the way it's the same big club they use to beat you over the head with all day long when they tell you what to believe. All day long beating you over the head in their media telling you what to believe, what to think and what to buy. 

The table is tilted folks, the game is rigged. And nobody seems to notice. Nobody seems to care. Good honest hard-working people - white collar, blue collar (doesn't matter what colour shirt you have on) - good honest hard-working people continue (these are people of modest means) ...continue to elect these rich cock-suckers who don't give a fuck about them. They don't give a fuck about you! They don't give a fuck about you! They don't care about you at all! At all! At all! Man! You know? 

And nobody seems to notice. Nobody seems to care. That's what the owners count on - the fact that Americans will probably remain wilfully ignorant - of the big white, red and blue dick that's being jammed up their assholes every day. Because the owners of this country know the truth - it's called The American Dream. 'Cos you have to be asleep to believe it.

Zopár poznámok ku výrazom v bolde:

Education sucks: Hovorím to už roky v súvislosti s angličtinou. Dôvodom, prečo výučba angličtiny nefunguje je jednoduchý - tí, ktorí tvoria ten akoževzdelávací systém v skutočnosti nemajú žiadny záujem na tom, aby fungoval. Nie je predsa možné, aby sa státisíce detí roky a roky učili angličtinu a aby sa ju zároveň v tej škole takmer nikto z nich nebol schopný naučiť. Jeden
z najľahších jazykov, aké by sme sa mohli učiť. Prečo sa to ľudia, ktorí roky chodili aj do štátnych zariadení u mňa naučili a tam nie? Prečo je ten systém udržiavaný v nefunkčnosti? Zdá sa, že Carlin konečne udrel klinec po hlavičke.

All these increasingly shittier jobs: Po Druhej svetovej vojne nastal v Amerike neuveriteľný ekonomický boom. Ktorý jasne pociťovali dokonca aj milióny amerických pracujúcich. Zamestnať sa v päťdesiatych rokoch v ktorejkoľvek z veľkých automobiliek v podstate na akejkoľvek pozícii znamenalo, že ten človek si mohol kúpiť pozemok, postaviť dom, živiť celú rodinu, jazdiť tým obrovským autom, kupovať najmodernejšie spotrebiče a vedel, že túto pozíciu bude mať až do momentu, kedy pôjde do dôchodku. Na ktorý mu tá automobilka celý čas štedro prispievala. No raj na zemi. Ale dnes? Symbolom skazy sa už pred dobrými pár rokmi stal Detroit - niekdajšia mekka amerického automobilového priemyslu - mesto v roku 2013 deklarovalo dlh vo výške 18 500 000 000 USD. A s vyprázdnením toho symbolu prišlo aj na zvrat v tom, ako sa dnes vlastníci priemyslu a kapitálu k americkým pracujúcim správajú. Zrazu aj Amerika pozná, čo znamená termín "pracujúca chudoba".

It's the same big club: Slovo club je tu použité ako dvojzmysel. Najprv je použité vo význame slovenského slova "klub". Ale následne je použité vo význame "palica". Ktorú podľa Carlina vrchnosť používa na vtĺkanie ľuďom do hláv tie správne presvedčenia, tie správne názory...

The table is tilted folks, the game is rigged: To je to, čo dodnes mnoho tzv. prozápadných intelektuálov nedokáže pochopiť. Keď sme sa zbavili komunistickej diktatúry, bolo nám povedané, že teraz vraj budeme mať voľnú súťaž. Vraj kto bude lepší, čiže bude ponúkať lepšie služby, mať lepšie výrobky, nižšie ceny atď., ten vraj porazí svoju konkurenciu, lebo tak to vraj v kapitalizme chodí
a profitovať z toho budú všetci. Čo nám však akosi opomenuli povedať bolo, že na tom trhu ešte figurujú aj entity, ktorých sa žiadne pravidlá netýkajú, ktoré ich naopak vytvárajú na svoj obraz a pre svoje potreby. A to je to, čo tu hovorí Carlin - táto hra sa nehrá fér - je totálne zmanipulovaná tou hŕstkou vlastníkov tam hore, ktorí len neustále bohatnú na úkor všetkých ostatných.

White collar, blue collar: Tieto výrazy sa v priebehu 20. storočia ustálili na pomenovanie a štrukturovanie triedy pracujúcich (the working class). White collar znamená, že ten človek pracuje v kancelárii, má vyššie vzdelanie a plat ako blue collar - človek pracujúci rukami. Môžme to vnímať aj ako rozdiel medzi tzv. pracujúcou inteligenciou a robotníkmi, medzi vyššou a nižšou strednou triedou. A toto rozdelenie je tradične používané na rozdelenie obyvateľstva - podľa osvedčeného Cézarovho hesla "rozdeľuj a panuj". Ale Carlin trefne hovorí, že vôbec nezáleží aký limec nosíš práve ty - sme v tom všetci spoločne.

They don't give a fuck about you! They don't give a fuck about you! They don't care about you at all! At all! At all!: Všetci politici, ktorí sú dnes pri moci unisono hovoria, že oni všetky tie opatrenia, ktoré prijímajú, robia vlastne pre ľudí. Oni nám vlastne musia robiť zle - lebo vraj ide o životy. Tým sa zaštiťujú. Veľmi radi by vraj konali inak, ale nemôžu. Kvôli nám. Ale verejným tajomstvom, ktoré sa Carlin rozhodol takto geniálne vykričať je, že v skutočnosti im samozrejme na žiadnych životoch nezáleží. Alebo si naozaj ešte stále niekto myslí, že Igorovi Matovičovi záleží na vás a vašej rodine? Myslíte, že jemu záleží na nejakých dôchodcoch? Kam preboha ľudia na tieto presvedčenie chodia?! A Matovič v tom samozrejme nie je sám. Myslíte, že taký pán Lajčák hájil v tom OSN naše záujmy? Myslíte, že pán Šefčovič háji v Bruseli naše záujmy? Naozaj?! Myslíte, že Bushovci vedením všetkých tých vojen hájili záujmy tých, ktorí ich volili? A Clintonovci? Alebo Tony Blair? Tak kto? Ktorý je ten jediný politik, ktorému záleží na ľuďoch? Prečo vždy, keď sa nový panáčik dostane do vlády, správa sa tak, ako všetci pred ním? Because they don't give a fuck about you! They don't give a fuck about you! They don't care about you at all! At all! At all!

 

S pozdravom

Branislav Boba a Magnificent Dragonflies