FLOW II.

FLOW II.

Mnoho ľudí má problém s motiváciou. Radi by niečo ovládali, ale nechce sa im tomu venovať. Riešením môže byť stav flow. K nemu totiž žiadna externá motivácia nie je potrebná. Do stavu flow sa nechceme dostať preto, že by sme mali, ale preto, že ten stav nás uspokojuje sám o sebe. Robí nám dobre. Dr. Stephen Krashen o tom hovorí: "Compelling input appears to eliminate the need for motivation, a conscious desire to improve. When you get compelling input, you acquire whether you are interested in improving or not." 

Závery špičkových svetových expertov z oblasti psychológie a osvojovania jazykov sú jasné - najviac sa naučíte, keď sa necháte niečím strhnúť a tak zabudnete, že by ste sa vôbec mali niečo učiť. Keď až tak splyniete s tým, čo robíte, že zabudnete na celý svet. V tomto stave podávame optimálny výkon. Čítaním textu, ktorý vás vtiahne a má celú vašu pozornosť, sa naučíte viac gramatiky ako vedomým robením gramatických cvičení. Sledovaním strhujúcich videí sa naučíte rozprávať lepšie ako vedomou snahou. 

Na to, aby sme sa do stavu flow dostali je potrebné splniť iba dve podmienky - v činnosti, ktorej sa chceme venovať musíme mať aspoň základné zručnosti a venovanie sa tej aktivite musí pre nás byť výzva. Zoberme si za príklad plávanie. To je typická aktivita, ktorú si človek môže užívať, len ak ju do určitej miery ovláda. Kým sa tak stane (ľavá časť grafu), podľa toho, aká veľká je tá výzva, sa bude nachádzať v stave apatie, znepokojenia, či - keď sa bude topiť - úzkosti. Keď sa jeho schopnosti zlepšia, môže, podľa toho, aká veľká je tá výzva, pociťovať buď nudu, alebo vzrušenie. A keď sa jeho schopnosť plávať ešte zlepší, podľa toho, akú výzvu si zvolí, bude pociťovať buď relaxáciu, kontrolu nad vykonávanou aktivitou, alebo s ňou splynie - dostane sa do flow - stavu optimálneho výkonu. 

To isté platí pre akúkoľvek aktivitu, a teda aj angličtinu - do stavu flow sa dostanete vtedy, keď text, ktorý budete čítať, či video, ktoré budete sledovať, budú pre vás presne také ľahké, či ťažké, že sa v tej činnosti stratíte. Ak sa vám to nedarí, pretože je to príliš ťažké, mali by ste sledovať niečo ľahšie. Ak sa do toho stavu nedostávate, pretože je ten text, či video nudné, vyberte si také, ktoré vás budú baviť. Každopádne pamätajte na to, že snaha učiť sa angličtinu, lebo by som mal, málokedy končí dobre. Najlepšie výsledky a najvyššiu mieru efektivity dosahujú paradoxne tí, ktorých nezaujíma tá reč, ale ten obsah, ktorý v nej prijímajú. Osobne poznám niekoľkých ľudí, ktorí sa k ovládaniu angličtiny na výbornej úrovni dostali len tým, že hrali video hry. Angličtina bola pre nich školský predmet, takže ich vôbec nezaujímala. Po škole sa však hraním počítačových hier každý deň dostávali do stavu flow,
v ktorom konzumovali angličtinu. To isté sa stalo ľuďom, ktorí len sledovali filmy v angličtine. Len čítali anglické knihy. Nechali sa viesť príbehom. Dnes vďaka tomu rozumejú anglicky. Čo o tom hovorí Dr. Krashen som už uviedol, ale podľa mňa stojí za to prečítať si to ešte raz: "When you get compelling input, you acquire whether you are interested in improving or not."

A to nie je všetko. Okrem toho, že nám stav flow ponúka optimálny výkon, vysokú mieru okamžitého uspokojenia, automatickú motiváciu a plnú sústredenosť bez námahy, podľa Dr. Csíkszentmihályi vedie aj k šťastnejšiemu životu: Naša schopnosť a túžba prekonať prekážky nás nevedú iba k optimálnym stavom a napĺňaniu našich cieľov, ale aj k spokojnešiemu životu. 

Príkladov, čo je človek schopný dokázať, keď sa dostane do stavu flow, je mnoho. Na záver uvediem aspoň jeden. Nie som žiadny televízny ani atletický fanatik, ale mal som to šťastie, že tento úkaz som v 7. augusta 1995 videl v priamom prenose a dobre si ho pamätám dodnes. Od roku 1975, keď Brazílčan João Carlos de Oliveira skočil v trojskoku neuveriteľných 17m 89cm, sa do toho dňa svetový rekord zmenil iba dvakrát - v roku 1985 skočil Američan Willie Banks o 8cm ďalej. A o ďalších desať rokov skočil Brit Jonathan Edwards o centimeter ďalej a hodnotu svetového rekordu posunul na 17m 98cm. O necelý mesiac prišli majstrovstvá sveta v atletike a... Edwards prvým pokusom prekonal svoj svetový rekord o celých 18cm! A stal sa prvým človekom histórie, krorý na tri skoky prekonal vzdialenosť 18 metrov. To je takmer nepredstaviteľné. To je 3 x 6m! To je 4 x 4,5m! To sú štyri stredne veľké miestnosti. To však nebolo všetko. Edwards sa tým dostal do takej nálady, do takého uvoľnenia, že svojím následným skokom prekonal svoj práve vytvorený svetový rekord o 13cm! Za predošlých 20 rokov sa svetový rekord posunul o 9cm, a potom ho
v jeden deň Jonathan Edwards posunul o celých 31cm na hodnotu 18m 29cm. Dodnes zostáva neprekonaný. Tu je o tom video aj
s prekvapivým bonusom. Prajem príjemné plynutie!

 

S pozdravom

Branislav Boba a Magnificent Dragonflies