Dorian Yates (with Joe Rogan) - 2/2

Dorian Yates (with Joe Rogan) - 2/2

Dorian-a Yates-a si v roku 2017 do svojho štúdia pozval Joe Rogan.  Tak ako Dorian Yates, aj Joe Rogan vyrastal bez otca, aj on mal obrovský strach, že z neho bude loser. Aj on všetko, čo dokázal, dokázal sám. A ani v jeho prípade toho nie je úplne málo: je to dlhoročný úspešný stand-up comedian, hral v niekoľkých sitcomoch a vo viacerých hraných filmoch. Bol moderátorom všetkých ročníkov televíznej show Fear Factor.

7x bol vyhlásený za MMA osobnosť roka. Za jeho fantastické komentovanie zápasov UFC (Rogan v mladosti praktikoval taekwondo a kickboxing a dnes je dvojitým držiteľom čierneho pásu v brazílskom jiu-jitsu). V roku 2009 začal vysielať svoj podcast s názvom The Joe Rogan Experience, ktorý sa po pár rokoch stal a dodnes zostáva najsledovanejším podcastom tejto planéty.
V minulom roku podpísal kontrakt s internetovou platformou Spotify, za ktorý vraj zinkasoval 100 miliónov USD. A rovnako ako Dorian Yates aj on sa ku všetkému, čo dokázal, dostal poctivou prácou na sebe. A rovnako ako Yates, aj on sa stal výskumníkom ľudského vedomia. Dokonca uvádza, že dom, v ktorom býva so svojou rodinou, kúpil najmä preto, že má pivnicu a tak mal kam umiestniť svoju floatačnú deprivačnú komoru. Do nej chodí zásadne "high as a kite" a okrem toho aj on absolvoval DMT trips a je veľkým propagátorom cannabisu a psychedelík. A niet sa čo čudovať - ako veľmi inteligentný človek si dobre uvedomuje, ako mu
v jeho živote pomohli. Jeho kamarát, herec Joey Diaz dokonca otvorene hovorí o tom, že predtým, ako začal Joe fajčiť cannabis, bol to nervný, ťažko znesiteľný človek. Čo znie až neuveriteľne - pretože dnes ho milióny ľudí roky poznajú ako jedného
z najpohodovejších a najnormálnejších ľudí celého showbiznisu. 

Títo dvaja titáni úspechu a zároveň normálnosti sa v roku 2017 stretli v Joe Rogan-ovom štúdiu a viedli spolu trojhodinový rozhovor. Ja som si ho teraz - kvôli vám - vypočul po tretí raz a opäť som sa vôbec a ani chvíľu nenudil. Opäť som sa stratil v čase. Ale žiadny strach - plne si uvedomujem, že nie každého to zaujme tak, ako to zaujalo mňa a že 180 minút nie je úplne málo. A tak som ho pre vás rozpitval. Zaujímavých tém je tu niekoľko, angličtina krásne zrozumiteľná, nálada výborná...

Minulý rok som ten rozhovor dvakrát sledoval na YouTube. Dnes sa tam však už nenachádza. Potom, čo Joe Rogan podpísal exkluzívny kontrakt so Spotify, na YouTube zostali z väčšiny jeho podcastov len drobné úryvky. Najjednoduchšie ako môžete tento fascinujúci rozhovor sledovať, je cestou registrácie na Spotify. To je presne to, čo som urobil aj ja - je to bezplatné, trvalo mi to len pár minút a dalo mi to možnosť opäť bez obmedzení sledovať všetkých 1.600 epizód. A plejáda významných hostí je takmer nekonečná. A dôvod, prečo je to najsledovanejší podcast na svete je tiež dobrý - málokde sa títo významní ľudia uvoľnia tak, ako
v štúdiu s Joe Roganom. Elon Musk nebol jediný, kto sa uvoľnil až tak, že sa zhulil tak-povediac v priamom prenose. A tak zrazu povedal, čo by inak zrejme nikdy do mikrofónu nenarozprával. (Tento konkrétny podcast stále visí aj na YouTube a zatiaľ má zhruba 40 miliónov pozretí.) Samozrejme, že nie všetci hostia sa v štúdiu zhulili - naopak - viacerí s Roganom v tejto otázke ostro nesúhlasili. Čiže ak chcete počuť skutočne zaujímavé diskusie a dozvedieť sa skutočne zaujímavé informácie od popredných osobností mnohých sfér - podcast Joe Rogan-a is the place to go. Časť s Dorian Yates-om môžete chápať aj ako vstup do tohto obrovského rezervoáru skutočne hodnotných, zábavných a obsažných rozhovorov na snáď všetky spoločensky zaujímavé témy dnešných dní. 

Ak napriek tomu z nejakého dôvodu pociťujete nechuť k registrácii na Spotify, môžete tento konkrétny podcast sledovať aj na platforme MixCloud - bez nutnosti registrácie. Na tejto adrese však samotnému rozhovoru predchádza 7 minút reklám. (Preto minutáž nesedí s tou na Spotify.) Poďme však na konkrétne témy.

Myslím, že stojí za to vypočuť si začiatok celého rozhovoru, kde je Dorian Yates predstavený a kde sa postupne dostane
k vysvetleniu základných princípov jeho silového tréningu.

Od 24. minúty na Spotify (00:30:00 - MixCloud) sa téma prehupne na dosahovanie cieľov. Ako dosiahnuť to, čo chceš.
Chceš schudnúť, prestať fajčiť, začať ...? Títo dvaja megaúspešní muži poznajú recept a otvorene o ňom hovoria.

Od 46. minúty (00:53:00 - Mix Cloud) sa k tomu pridá, prečo je dobré robiť veci naplno. 

Reč sa opakovane dostane aj k anabolickým steroidom. Spotify: 35.min, 50.min, 107.min 114.min; (MixCloud: 00:42:00, 00:57:30, 01:54:00, 02:01:00) Nikdy som na túto tému nepočul lepšie a nestrannejšie informácie. Keďže sa Dorian Yates pohyboval v prostredí, kde ich brali všetci, bral ich aj on. 12 rokov. Preto o nich čo to vie. Ani v tejto oblasti nie je žiadnym teoretikom. Vyskúšal ich na vlastnej koži a tak kto sa chce dozvedieť skutočnú pravdu, lepší zdroj informácii asi nenájde. Dozvieme sa napríklad, že dnes prakticky všetky fitnessky berú väčšie dávky steroidov, aké si kedy dával on. A herci a speváci. Ako hovorí Yates: "Steroids are now mainstream". Na rozdiel od mnohých ich však nemýtizuje - na jednej strane jasne a otvorene hovorí
o rizikách, na druhej strane z nich nerobí niečo, čím nie sú - žiadna látka na svete vám svaly nevybuduje a pokiaľ nie ste profesionálny bodybuilder, Dorian Yates ich používanie neodporúča. Zároveň však dodáva, že existujú aj ďaleko rizikovejšie veci ako anabolické steroidy - napríklad fajčenie tabaku alebo stravovanie sa v McDonald's. 

Chcete vedieť ako namiesto hodiny trénovať do 10 minút a mať rovnaké, alebo lepšie výsledky? Dorian Yates bol vždy proponentom tzv. High Intensity Training.  Aj v časoch, keď nosil titul Mr. Olympia, jeho zničujúci silový tréning netrval dlhšie ako 90 min do týždňa - počúvajte od 80.min (MixCloud 01:27:00). V tesnom závese za touto témou nasleduje Yates-ova strava. Ako je možné dosiahnuť 3 percentá telesného tuku a udržať si aj tak neuveriteľnú svalovú hmotu? Ak existuje niekto, kto vie ako na to, je to Dorian Yates.

Odtiaľ sa dostávame k odmýtizovaniu tukov. Tuky nie sú zlé. Nikdy neboli. To len potravinársky priemysel - postavený na cukroch - sa nás desaťročia snaží presvedčiť, že za všetko môžu tuky. Nie je to tak. Počúvajte od 88.min (MixCloud 01:35:00)

A nakoniec sa dostávame k psychedelikám. Obidvaja títo muži patria k miliónom tých, ktorým výlety do hlbín ľudskej duše veľmi pomohli. A od 115.min (MixCloud 02:02:00) sa o tom otvorene rozprávajú. Dorian Yates trefne hovorí: "I'd get politicians take DMT!" To by konečne možno nastala veľká zmena a zlatý vek ľudstva. 

Od 137.min (02:25:00 MixCloud) sa rozprávajú o floatačných deprivačných komorách, senzorickej deprivácii a meditácii a ich blahodárnych účinkoch.

Od 148.min (02:33:00 MixCloud) sa rozprávajú o tom, že "the system is rigged", čo znamená, že tzv. elity, ktoré pre nás vytvárajú všetky tie pravidlá s nami nehrajú čistú hru. A cez vetu, že keby zhulili Hillary (Clinton), dokonca aj z nej by snáď na chvíľu bola príjemná pani sa dostávajú k poslednej, ale zato veľmi významnej téme rozhovoru: Cannabis (149.min; MixCloud 02:36:30). Dorian Yates na otázku ako často aplikuje túto terapiu odpovedá, že každý deň, pretože benefity sú tak hlboké a ďalekosiahle, že nie je žiadny dôvod, prečo by to mal robiť inak. Yates dokonca priamo hovorí, že cannabis má na jeho a myseľ blahodárnejší účinok ako celý zástup doplnkov stravy, ktoré denne berie. Joe Rogan zas doplní historický exkurz, ako a kým bol z najcennejšej rastliny našej planéty vyrobený ten strašiak, ktorým nás médiá a politici kŕmia už niekoľko ostatných desaťročí. Už Henry Ford predsa vyrábal časti karosérie svojho legendárneho Model T z tzv. konopného plastu. Ktorý je 10x odolnejší ako oceľ. Ktorý nehrdzavie. A ktorý nie je nijakou záťažou pre životné prostredie. Model T dokonca aj chodil na konopné biopalivo, ktorý je ďaleko lepšou voľbou ako ekologická katastrofa menom repka olejná.

Konopný papier je ďaleko kvalitnejší než ten vyrobený z dreva a navyše nie je potrebné ničiť lesy. Konopné plátno vydrží mnohonásobne dlhšie ako to vyrobené z bavlny, ale hlavný rozdiel je v tom, že konope - na rozdiel od bavlny nepotrebuje zavlažovanie, nepotrebuje hnojiť, nepotrebuje žiadnu chémiu a pestovaním konope sa zem zúrodňuje - nie vyčerpáva ako je to pri pestovaní takmer každej inej plodiny presadzovanej industrializovaným poľnohospodárstvom a chemickou lobby. Konope je fantastický stavebný materiál. A Dorian Yates hovorí o prekvapivo medializovaných prípadoch onkologických pancientov, ktorým moderná chemická medicína nedokázala pomôcť a tak to vyriešil cannabis oil. Ale o tom sa nesmie hovoriť, lebo to je "kontroverzné". Povedzme si radšej aký dopad malo zlegalizovanie tejto rastliny pre štát Colorado a následne ďalšie - výrazne sa zlepšila ekonomika, ľudia sú spokojnejší a štát ich konečne prestal terorizovať aspoň v tejto oblasti. Ale to bude určite nejaká zlomyseľná náhoda - tak to predsa nemôže byť - všetci predsa vieme, že tzv. marihuana je strašne, strašne zlá, nebezpečná
a zákerná. Čiže radšej si vypočujem, čo o nej hovoria dvaja ľudia, ktorí vedia o čom hovoria: Joe Rogan a Dorian Yates.

 

S pozdravom

Branislav Boba a Magnificent Dragonflies