Diet

Diet

Čo má spoločné Matej Tóth, Ivana Gáborík a ľudia dodnes žijúci v dobe kamennej? Najštíhleší ľudia na svete? To asi nie - lebo keďže majú veľa fyzickej aktivity, evidentne majú svaly. Ako to však robia? Odpoveď je prekvapivá až šokujúca: Napchávajú sa tukmi! Áno - aj keď to pri pohľade na nich znie neuveriteľne, je to tak. Tuky totiž nie sú zlé. Tuky za nič nemôžu. Tuky sú v tom úplne nevinne. Boli to majitelia potravinárskeho priemyslu, ktorí prostredníctvom svojich médií, urobili z tukov zloducha. Aby nám mohli predávať tie ich cukry. A preto ľudia priberajú a priberajú...

Po viac než 99% histórie nášho druhu sme žili ako lovci zberači. Poľnohospodárstvo a s ním radikálna zmena nášho jedálníčka prišla až pred približne 12.000 rokmi. Až vtedy sme začali jesť to, o čom nás dobre platení demagógovia potravinárskeho priemyslu permanentne presviedčajú, že je pre nás zdravé - cereálie. Po celú predošlú históriu nášho druhu sme nič také nejedli. Žiadne obilniny, žiadna ryža a samozrejme - žiadne zemiaky. Naša strava (anglicky diet) vyzerala ako to, čomu dnes hovoríme Paleo Diet - jedli sme hlavne to, čo sme ulovili - čiže tuky a bielkoviny, čo sme dopĺňali najmä divokým - nešľachteným ovocím, ktoré sa na to dnešné príliš nepodobalo a hlavne obsahovalo pramálo cukru. 

Ešte pred druhou svetovou vojnou sa vraj u nás cukor - sacharóza predával v lekárni. Načo by to aj komu bolo? Lenže po vojne boli vyvinuté nové spôsoby výroby a distribúcie potravín - obyvateľstvu bola nanútená strava, ktorá má s naším prirodzeným jedálníčkom spoločné len naozaj málo. Skoro sa dá povedať, že je pravým opakom toho, čo v skutočnosti potrebujeme. Stali sme sa závislí na tom, čo vôbec nepotrebujeme - na cukre. Lebo fakt je ten, že bez uhľohydrátov, ktorých dnes väčšina ľudí konzumuje najviac, bez problémov prežijeme. Bez tuku a bielkovín nie. Ide o to, že ten tuk, ktorý na sebe nosíme, nepochádza z tuku -
v skutočnosti sú to uhľohydráty, ktoré naše telo premieňa na zásoby energie. Ak sa tejto energie chceme zbaviť, najjednoduchšie je prejsť na prirodzenú stravu s minimom uhľohydrátov. Vtedy naše telo začne efektívnejšie spaľovať energiu uloženú v tukoch na glukózu - okamžitú energiu potrebnú na fungovanie našich tiel. 

Som snáď doktor, že toto všetko viem? Nutričný expert? Nič také. Len rozumiem anglicky a zaujímam sa o túto tému. Ako zhodiť to posledné kilo tuku bez toho, aby som sa trápil, mal menej energie... Každý má svoje dôvody. Ja som každopádne zo zmien, ktoré vďaka týmto informáciám nastali v mojom živote, nadšený. A tak som sa o ne chcel podeliť. Je toho veľa: Paleo Diet, Low Carb DietKeto Diet. Sú v nich drobné rozdiely, ale čo ich spája je blahodárny efekt, ktorý ide ďaleko za efektívne spaľovanie tukov. Dnes je to celé hnutie. Ľudia sa prebúdzajú. Sú na to tisíce videí, blogov, webov... Kto má záujem, nech študuje. V angličtine!

 

S pozdravom

Branislav Boba a Magnificent Dragonflies