Chodiaca Encyklopédia

Chodiaca Encyklopédia

Moje články asi pôsobia hrozne učene. A je pravda, že v procese osvojovania a dnes aj v procese výučby angličtiny (ktoré sú
v mojom prípade previazané a neoddeliteľné) som sa zoznámil s mnohými zaujímavými faktami a čo-to som si aj zapamätal. Ale nepovažujem sa za žiadnu chodiacu encyklopédiu. V dnešnej dobe mobilných zariadení a všadeprítomného internetu však toto slovné spojenie nabralo nový význam - dnes už nemusí nutne pomenovávať extrémne rozhľadeného človeka, ale aj skutočnú encyklopédiu. Všetci vieme, o čom je reč. Ak sa však ľudí pýtam, či Wikipédiu používajú v angličtine, na moje prekvapenie často dostávam negatívnu odpoveď. Čo je hrozná škoda. Ten potenciál je predsa tak obrovský!

Áno - aj ja mám voči nej výhrady, viaceré veci sa mi na nej nepáčia a bol by som rád, keby mala nejakého konkurenta. Lenže dnes nemá. A ten potenciál je tak obrovský, že jeho nevyužívanie vnímam z hľadiska osvojovania si angličtiny ako ťažký hriech. Že úplne dobre nerozumieš? No práve preto čítaj a čítaj! Tie informácie sú predsa tak fascinujúce! A pozor - nemýľme si to s Wikipédiou
v slovenčine, či češtine. Pretože to nie je to isté - naopak - je v tom obrovský rozdiel. Ráčte porovnať:

Švédsko a Sweden

A vraj tá istá krajina. A potom je tu samozrejme počet hesiel. Nemecká, francúzska a talianska Wikipédia majú spolu len o málo viac hesiel ako jedna jediná - Wikipédia v angličtine. V tomto momente má takmer 6,3 miliónov článkov! 26x viac ako slovenská Wikipédia a 14x viac ako česká Wikipédia. Aký je teda dôvod vyhľadávať informácie v inom jazyku ako v angličtine??? 

Ale vrátim sa ešte k tej fascinácii. Lebo to je podľa mňa najsilnejší motivujúci činiteľ. Vedeli ste napríklad, že Arnold Schwarzenegger neprišiel na pohreb svojho staršieho brata a o rok ani na pohreb svojho otca? Vedeli ste, že keď bol teenager vlámal sa do posilňovne, lebo na víkend ju zatvárali a on potreboval cvičiť? Vedeli ste, že keď ho z armády nepustili na súťaž, zdrhol
z armády a šiel na súťaž? Vedeli ste, že keď sa začal rozprávať s filmovými agentmi každý mu hovoril, že má divné telo, komický akcent a príšerne dlhé meno a preto nemá ako herec žiadnu šancu? A je tam toho oveľa, oveľa viac.

Arnold Schwarzenegger

Vedeli ste, že Ludwig Van Beethoven bol hluchý? No dobre - to ste vedeli. Ale vedeli ste, že on bol pôvodne klavírny virtuóz? A že klaviristi v tej dobe zarábali oveľa viac ako nejaký skladateľ? (To znamená, že ak by o ten sluch neprišiel, veľmi pravdepodobne by sme o ňom nikdy nepočuli.) Vedeli ste, že pokračoval v koncertovaní aj keď takmer vôbec nepočul? A tejto kariéry sa vzdal až keď sa jedného dňa na koncerte v skladbe stratil a musel ju za neho dohrať jeho žiak? Viete si to predstaviť? Príde Vám zahrať klavírny virtuóz, ktorý nepočuje!? Pri premiére 9. symfónie viedenské divadlo Kärntnertor praskalo vo švíkoch a jediný, kto symfóniu nepočul bol Beethoven - a pri nekonečných ováciách ľudia nielen tlieskali, ale aby Beethovenovi dali najavo svoje nadšenie - mávali rukami a do vzduchu vyhadzovali svoje drahé klobúky a čokoľvek mali po ruke. Toto a ešte oveľa, oveľa viac sa dočítate na Wikipédii.

Ludwig Van Beethoven

A takto by som mohol pokračovať. Jedno fascinujúce heslo za druhým. Ale nebudem Vás zdržiavať - tieto články sú predsa o Vás
a Vašej angličtine. Hlavné, čo som chcel povedať je, aby ste Wikipédiu v angličtine používali. Aby ste nečakali - až sa zlepším, tak potom... Nie!!! Zlepšíš sa práve tým a najmä tým, že budeš ten jazyk používať ako svoj! Ako inak si ho o-svojíš ak ho odmietaš vnímať ako svoj?! Kedy príde ten moment?! 

Ja každopádne budem Wikipédiu - a nielen pre potreby týchto článkov - naďalej intenzívne používať. Takže ak Vás v týchto, či na týchto článkoch niečo zaujme, ak v nich nájdete niečo fascinujúce vedzte, že je za tým pravdepodobne Wikipédia - chodiaca encyklopédia. A že aj Vy k nej máte rovnaký, neobmedzený prístup. 

 

S pozdravom

Branislav Boba a Magnificent Dragonflies